Относно името на ЦСКА
Както съм заявявал нееднократно, у нас се прилагат два подхода при определяне рождената дата на футболните клубове. Единият подход е европейският, който е налице в отбори като Славия и ЦСКА, а другият е фенският, аисторическият, застъпен в болшинството от случаите включително и ПФК Левски 1914.
Как е определено началото на Славия и ЦСКА? Белите се броят за създадени на 10 април 1913г., когато техният устав и техният клуб бил регистриран. 10 април, а не 10 март, когато деятелите на Ботев и Развитие решили да се обединят. По аналогичен начин стоят нещата и в ЦСКА. На 5 май 1948г. отборът към министерството на войната Чавдар и отборът на Трети район Септември чрез обединително събрание създават Септември при ЦДВ и подписват обединителен договор. От страна на Чавдар учредители са генерал-лейтенант Иван Китанов, полковник Петър Коларов и майор Иван Мирски, а от Септември - Петър Михайлов, Любен Кралев и Георги Павлов.
Какво присъства в историята на ЦСКА и Славия и отсъства в историята на болшинството от другите ни отбори? Първо налице са юридически основания конкретна дата да бъде приета за рождена дата на новопоявил се отбор. Второ, отчетена е европейската традиция при обединение на два равностойни отбора. В подобен случай, всеки път, когато е налице подобно обединение, задължително се приема, че това е нов отбор и че датата, на която на базата на юридическо основание е извършено въпросното обединение, е негова рождена дата.
Каква е ситуацията в ПФК Левски 1914? Група неосъзнати или пък непълнолетни младежи на 24 май 1914г. се събрали в местността Могилката, решили да си направят отбор, избрали му име, поумували как ди си купят топка и в коя млекарница да я държат и оп ... 24 май 1914г. се превърнал в тяхна рождена дата. При положение, че са регистрирани в МВР под №744 чак на 23 май 1919г. или пет години по-късно. И при положение, че поне два пъти са успели да ликвидират този отбор чрез равностойни по същността си обединения. През 1944г., когато се обединяват с пощенския ПСК и стават пощенци и през 1969г., когато се обединяват с милиционерския Спартак и стават милиционери.
Историята на един Берое Стара Загора, на чиято емблема се мъдри годината 1916, илюстрира по най-убедителен начин въпросният фенско-балкански-урбулешки подход, така убедително приложен и в ПФК Левски 1914. Цитирам Уикипедия като не очаквам да се намери някой, който да открие логическа или пък причинно-следствена връзка във въпросната хронология: “Първите стъпки на футбола в Стара Загора датират от 1916 г., когато се създава спортният клуб Верея, но след няколко месеца дейността му спира. Борислав e основан през 1918 г. в кв. Акарджа. През 1918 г. почти едновеременно възникват клубовете Бенковски и Рекорд (продължител на Верея)
На 3 март 1920 г. в кв. Губран е остован Траяна. През 1924 г. Рекорд и Борислав се обединяват под името Бероя. 1925 Борислав отново се отделя от Бероя. Светослав е основан на 14 януари 1925 г. от играчите на бившия Рекорд. Разформирова се през 1940 г. През 1935 г. се създава нов клуб ЖСК. След 1940 г. всички старозагорски клубове се саморазпускат с изключение на ЖСК, който през 1945 г. получава името Локомотив. През 1947 г. е създанен нов клуб Левски, който би трябвало да обединява всички останали клубове в Стара Загора. През април 1949 г. Локомотив и Левски са обединени под името Шипка. В края на годината обаче са създадени няколко Доброволни спортни организации на производствен принцип, най-голямата от които е Ударник. През 1957 г. три ДСО Ударник, СКНА и Спартак образуват ДФС Ботев. През 1959 г. Локомотив се обединява с Ботев. Новият отбор е наречен Берое.”
Както се вижда в този случай и както ясно личи и в историята на ПФК Левски 1914г., няма абсолютно никакво значение кой с какво юридическо основание се появява, кой спира да съществува или пък с кого се обединява. Важното е най-старата дата, свързана или дори несвързана с понастоящем съществуващото, да бъде вкарана или в името, или в емблемата и да бъде броена за рождена дата.
Естествено ЦСКА не само в този случай е потърпевш от балканския примитивизъм така широко застъпен и в държавното управление, и във футболната игра. ЦСКА, единственият отбор, който продължава да плаща за базата исторически свързана с него, не спира да понася удари заради европейското си мислене и поведение. При това положение е редно да бъде зададен и следният въпрос. Необходимо ли е в материята, свързана с историята на футболните клубове у нас, да се върви към унифициране на критериите, към прилагането на единен подход? И още нещо: Кой е този възможен подход?
Естествено в този случай възможностите са две. Първата е отборите от селски тип да се съобразят с европейските критерии на ЦСКА и Славия. Това за ПФК Левски 1914 означава да определят на точно кой отбор са наследник. На ССК Левски, на ПСК Левски или на Левски – Спартак и съобразно това, първо, да редуцират титлите си и второ, да признаят за свое начало дата различна от 24 май 1914г., на която може би са били основани, но не и учредени след като са регистрирани като дружество пет години по-късно. Възможно ли е това? Категорично, безусловно и на сто процента “Не”.
ПФК 1914 нито веднъж в своята история не е успял да демонстрира цивилизованост в мислене и действие, за да очакваме днес невъзможното от него. При това положение, отчитайки репресиите, които продължават да обезкървяват червения отбор, според моето скромно мнение е допустимо и той да приложи в нормални граници доминиращите тенденции у нас.
Какво означава това? Първо, името ЦСКА вече дори не е и абревиатура след като военните успяха да абдикират от най-смисленото и най-значимото си постижение в последните 60-ет години. ЦСКА е слава, авторитет и достойнство, утвърдено не в държавни и партийни кабинети, не в районни милиционерски и полицейски управления, а по европейските футболни терени. На това име, поради тези причини, не е добре да бъде посягано. Второ. Връзката на АС 23 с ЦСКА е безусловна, тя ясно личи в обединителния протокол на Чавдар, подписан от неговите деятели, от футболистите на АС 23 в шампионския състав на Септември при ЦДВ, както и във факта, че след Чавдар онези малцина асисти, които може би са били на друго мнение, не се отделят, не се обединяват и не формират отбор клон или продължение на АС 23. Както, през 1949г. прави например Септември, който се отделя от Септември при ЦДВ и формира нов отбор, нов Септември, представляващ Коньовица, т.е. Трети район. Трето. По никакъв начин не трябва да се забравя, че Чавдар, т.е. един от основателите на Септември при ЦДВ, е обединение на два големи и равностойни софийски отбора – АС 23 и Шипка. Те и двата са безценен резервоар на чест и достойнство, влети в генетичния фонд на съвременната армейска формация. В тази връзка може би е излишно да напомням един факт, върху който непрекъснато акцентирам и който отличава големите, истинските, достойните от шмекерите, тарикатите и крадците, развиващи футбол у нас. Този, че когато деятелите на Шипка решават да нарекат така своя отбор, те отиват при останалите живи опълченци и се заклеват с нито едно свое действие да не посрамят това славно име.
Заради всичко това и моето предложение в посока унифициране на историческите критерии е следното. Името ЦСКА да не бъде променяно. В емблемата на ЦСКА да бъде променена годината 1948 и тя да стане 1910. След 100 години да успее да възтържествува историческата правда. Защото връзката на ЦСКА с тази дата е пряка и причинно-следствена. Тя е:
1910 – отборът на Матинката (Иван Матинчев), по-късно Атлетик
1923 – обединение на Атлетик със Слава и поява на АС 23
1944 – обединение на АС 23, Шипка и Спартак и поява на Чавдар
февруари 1948 – обединение на Чавдар със спортния колектив към Централния дом на войската
май 1948 – обединение на Чавдар със Септември и поява на Септември при ЦДВ
Има неща, които независимо от лъжите, независимо от манипулациите, няма как да бъдат изопачени и изкористени. Време е ЦСКА и по този начин да включи своите корени в своята история. Независимо от това кой го иска и кой не го иска. И от чужди, и от свои.
Петко Суровянски