Въпросите, които никой не задава
14.01.2013
Въпросите, които никой не задава, са незададени не защото отговорите им са чак толкова трудни. Не са зададени, защото болшинството от хората изхождат от “отговорите”, които някой им е подал, за да ги води за носа.
Не се съмнявам, че на аудиторията е много добре познато оправданието: “Треньорът Х се провали, защото не е водил подготовка и не е правил селекция”. През пролетта на 2005г., без да е водил подготовка и без да е правил селекция, Йешич стана шампион. Естествено веднага някой изобрети и “отговора” на въпроса защо: “Защото взе готов отбор.” Готов отбор с “петима здрави и половин нападател”.
Защо толкова много хора се доверяват така лесно на готовите отговори? По две причини. Първо, познавателният процес е трудоемък. Не е лесно да стигнеш до фактите, да ги селектираш, да ги анализираш. Второ, твърде често подадените отговори са удобни за някои и тази субективност създава концентрични кръгове от дедуктивни заключения, при които всеки следващ кръг все повече се отдалечава от центъра, от истината. Има обаче и трето. Обществото е болно от липса на морал. Със сигурност на т.нар. елит, но и на прекалено много хора, които му помагат със своята индиферентност по отношение на истината и със своята неспособност да познаят хората.
От 1999-а до 2012-а година Димитър Пенев – Стратега е провеждал 4 пъти зимна подготовка с ЦСКА като при 3 от тези 4 пъти е уволняван още след първия официален мач. През 2000-та година след загуба на Армията от Нефтохимик с 1:4, през 2009г. след отпадане от Пирин за купата и през 2012г. след загуба от Черноморец Бургас с 0:2. Единственият път, когато Стратега не е уволняван през март в периода на криминалния преход, е през 1999-а година, независимо, че пак тръгна зле. 1:1 с Нефтохимик в София и загуба от ПФК 1914 с 2:3.
Защо, коя е причината Димитър Пенев да почва по този начин всеки пролетен полусезон като треньор в ЦСКА? Случайно ли е, че в случаите, в които е бил уволняван, отборът стига до възможност да стане и шампион? Защо единственият, който не уволни Стратега, е Илия Павлов и защо през лятото Стратега много бързо забрави това, включително забрави заради кого и през 1996-а и през 2000-та духна супата?
Това, което се случи през тази пролет, когато Стойчо Младенов за последните 5 кръга загуби 3 мача, не е нещо, което не се е случвало преди и то скоро. Случи се и през 2009-а година, когато Чичовото наследи Чичо Митко. След блестящ старт и 10 поредни победи последва загуба от ПФК 1914 с 0:2, загуба от Черно море и Литекс. Независимо от това Любо Пенев бе треньор и през есента. След класиране за групите на Лига Европа, в есенния дял записа 9 победи, 4 равни и 2 поражения, в ЛЕ 5 загуби и 1 равен. Показателите на Екзекутора са несравнимо по-лоши. Отпадане в Европа от Мура, в шампионата 8 победи, 5 равни и 2 загуби. За разлика от тях през есента на 2005г. Йешич победи в 13 мача за шампионата при само 1 равен, би Ливърпул на Ейнфийлд, отстрани Леверкузен за ЛЕ, а в групите записа 1 победа и 3 загуби.
Защо този, който се е провалил през пролетта, се проваля и през есента? Кой ще ни каже на какво се дължат сериите от победи на наследилите Стратега, завършили с разочарования в най-важните мачове? Какво значи да “тръгнеш нагоре” при положение, че в последния мач правиш 1:1 с Локомотив София и губиш 2 ценни точки? Сериозни ли бяха “трудностите” пред Стойчо Младенов и колко от тях си ги създаде или пък измисли сам? Как се познава добрият треньор и кой е такъв – който побеждава или който губи в решителните мачове? Може ли добрият треньор да отпадне от Мура и Симитли?
Епохата “Божков” в ЦСКА може да бъде разделена на три периода. Първи период – сателит на отбора на “сините” вицепремиери на Иван Костов. Самостоятелен период след появата на “Червените рицари”. Трети период – 2006г., периодът на изтъргуваната-подарена титла. За характера на всеки един от тези периоди говорят резултатите с ПФК 1914. Първи период: 0 победи, 2 равни, 5 загуби. Втори период: 4 победи, 4 равни, 3 загуби. Трети период: 0 победи, 1 равен, 2 загуби. На този фон е добре да се припомнят и резултатите на ЦСКА с ПФК 1914 в епохата “Титан”: 4 победи, 2 равни, 3 загуби. В този случай дори не е необходимо и да се задават въпроси. Въпроси могат да се задават за друго.
Защо БФС е във война с Титан и след като Титан е във война с БФС за кого работят Димитър Борисов и Иво Иванов? Каква е работата на Титан – да дава пари или да знае как се прави успешен футболен отбор? Има ли някой специалист или пък журналист в БГ, който да излезе от шаблона на дежурните отговори и наистина да обясни и абсурдите, и проблемите, и ситуациите? Защо и Любо Пенев през 2009-а и Стойчо Младенов през 2012-а, се оказаха копи-пейст на Ферарио Спасов през 2004-а в самостоятелния период на Васил Божков? Защо точно в момента, когато в ЦСКА наистина започна да се върши нещо смислено и конят да се слага преди каруцата, атаката срещу Титан се оказа най-яростна? С какво легендите-ветерани-професионалисти помогнаха на ЦСКА в епохата на криминалния преход?
Естествено въпросите не свършват дотук. Който отговори на футболните, той ще постигне повече от останалите. Когато пък хората започнат да различават истинските от измислените, подвеждащите отговори, тогава и епохата на криминалния преход ще свърши. Ще започне епохата на демокрацията.
Петко Суровянски